Anasayfa Hakkında Faaliyetler Paydaşlar Portal İletişim

Hassas Tarım Kiti Projesi

Anahtar Kavramlar

Hassas Tarım Kiti Nedir?

Hassas Tarım Kiti, tarım alanında yeni robotik uygulamaların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan yenilikçi bir platformun geliştirilmesini öngörüyor. Genel amacımız, Ayaş bölgesinin en önemli ürünlerinden olan Ayaş kirazı ve vişnesine odaklanarak, hassas tarım ve bütünsel bahçe bakımı çalışmalarını bölgesel bazda uygulamaktır.

Bilişim Teknolojileri

Hassas Tarım, bilişim teknolojilerinin kullanılarak sahaya özgü mahsul yönetimi, mahsullerde tarla içinin ve tarla içi değişkenliklerin gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunlara yanıt verilmesine dayanan bir tarım yönetimi konseptidir.

Faydalar

Hassas Tarım Kitinin yapay zeka temelli tasarlanacak olması, bahçeye özel raporlamalar ve bakım stratejilerinin geliştirilebilmesini sağlayacaktır. Yapay zeka temelli bakımın bir diğer faydası; rekolte tahmini ve kalite analizlerinin etkin bir şekilde yapılabilmesi ve ürün daha tarladayken müşterilerle değerinde fiyatlama ile buluşmasına olanak sağlamasıdır. Ayrıca, kit içerisindeki kamera, LIDAR ve GPS gibi gelişmiş sensörlerle bahçe haritalandırılması ve detaylı analizler mümkün olabilecektir. 

Hassas Tarım Kiti Neden Kullanılmalıdır?

Üretilecek Hassas Tarım Kiti ile yüksek doğrulukta rekolte tahmini, depolama ihtiyaçlarının öngörülmesi, bahçe haritalandırılması, standartlar kapsamında üretim olup olmadığının tespiti ve üretim denetimi yapılabilecektir.

Kiraz üretiminin en önemli sorunlarından olan haşerelerin, özellikle de kiraz sineğinin, en doğru zamanda ilaçlanması sağlanacak ve ürün kalitesi ve verimlilik artırılacaktır. 

Kiraz üretiminde teknolojinin kullanımı ile çevreye yönelik riskleri en iyi şekilde yönetilebilmesi sağlanacaktır.

Hassas Tarım Kiti ile Ayaş kirazı için hassas tarım ve bütünsel bahçe bakımı odaklı, yapay zeka içeren teknolojik bir üretim modeli geliştirilerek tarımda teknoloji kullanımı yaygınlaştırılacaktır.

Bu cihaz ile bahçe yönetimi alanında yeni bir iş modeli oluşması, teknolojik bilgi birikiminin artması ve eski geleneksel yöntemlerin teknoloji odaklı yenilenmesi beklenmektedir. 

Bahçeye özel veri toplama, endeksleme, analiz ve raporlamalar sayesinde bakım stratejilerinin ve hasat planlamalarının geliştirilebilmesi mümkün olacaktır.

Hassas Tarım Kiti Bileşenleri

Dijitalleşen dünyada Hassas tarım konseptinin Türkiye'de de yayılımını desteklemek amacıyla makine öğrenmesi kullanan üst teknoloji akıllı tarımsal cihazlar geliştirmekteyiz.

Bahçe Görüntüleme ve Kayıt Sistemi (BGKS)

Taşınılabilir, bahçe bakım araçlarına kolay monte edilebilir, arazi ve çevre koşullarına dayanıklı olarak tasarlanan Bahçe Görüntüleme ve Kayıt Kiti, içerisinde bulunan kamera, LIDAR ve GPS gibi çeşitli sensörler ile bahçe haritalandırılması yapabilir. BGKS ile birlikte kullanılacak yapay zeka uygulamaları ile bahçeye özel raporlamalar ve bakım stratejileri geliştirilebilir, rekolte tahmininin ve kalite analizlerinin etkin bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Zararlı İzleme ve Uyarı Sistemi

ZİUS'un amacı bir derin öğrenme algoritması vasıtasıyla tarımsal bölgelerde tahribata yol açan meyve zararlılarına ait görüntü verilerini işleyip hedef zararlının tanımlanmasını, sayımını ve ihbarını gerçekleştirebilecek bulut tabanlı bir sistemin geliştirilmesidir. Sistem zararlıya ait sayım çıktılarını otomatik analiz edip kullanıcıyı ilaçlama zamanından haberdar edebilecektir.

Yarı Otonom Kara Aracı (Zafir-YKA)

YKA, Tarımsal bölgelerde meyve ilaçlama, ürün denetleme, rekolte tahmini gibi görevleri sahip olduğu faydalı yük ile yerine getirebilecek genel amaçlı bir yarı-otonom tarım robotudur.

about